KOBİ’ye Nefes Aldıran Kredinin İmzaları Atıldı

0
967

Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın “Finansmanda İnnovasyon” olarak nitelendirdiği Nefes Kredisi KOBİ’lere can suyu olmuştu. Talebin çok, kredinin de kullanım kolaylığıyla birlikte batakların da Türkiye ortalamasının çok altında olması Hükumetin bu yıl da geleneği bozmadı.

Yeni yılda 18 aya uzatılan vadesiyle Nefes Kredisi için imzalar TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı.

Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve 6 banka arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir.

Krediyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere 6 ay anapara ödemesiz dönem (ayda bir faiz ödemeli) içeren, sonraki 12 ay aylık eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay vadeli olarak, aylık %0,99 faiz oranı ile verilmektedir.

Toplam dağıtılacak kredi miktarı 7,5 Milyar TL olan kredinin kullandırılabilecek üst limiti her KOBİ için kullandırılan illere göre değişmekle birlikte 200.000 TL’dir. Ticari kredi olması nedeniyle bireysel amaçlı olarak kullanılamadığı gibi bankaların daha önceden kullandırdıkları kredilerin kapatılmasında da kullandırılamamaktadır.

NEFES’İ ALMAK İÇİN KOBİ OLMAK ŞART!

Nefes Kredisi’nden faydalanabilmek için KOBİ statüsüne haiz olmak gerekmektedir. Yıllık cirosu veya aktif büyüklüğü 40 milyon TL veya altında olan, 250 kişiden az personel çalıştıran bütün işletmeler “KOBİ” statüsünde sayılır. Nefes Kredisi’nden TOBB’a üye oda ve borsalara üye olan KOBİ’ler faydalanabilir. Başvuru esnasında ilgili odadan alınmış “TOBB Nefes Kredisi İçindir” ifadesi geçen Faaliyet Belgesi talep edilecektir.

Eczaneler, kooperatifler, döviz büfesi/bürosu, faktöring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler Nefes Kredisi’nden faydalanamıyor.

NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Bürokrasisi az olan bu kredi türünde TOBB üyesi firmalar;

 • Üye olduğu Oda-Borsa’dan “TOBB Nefes Kredisi İçindir” ibareli faaliyet belgesi,
 • Vergi Dairesi ve SGK’dan Borcu Olmadığına dair “Borcu Yoktur” yazısı,
 • Yararlanıcı Beyanı ve sair belgeler ile birlikte,
 • Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarından birine Nefes Kredisi başvurusu yapacak.
 • Bankalar Kobi’nin bu başvurusunu KGF ile birlikte krediye uygunluğunu değerlendirecek,
 • Sonucun olumlu olması halinde KGF teminatıyla KOBİ’ye bu kredi kullandırılmış olacaktır.

BU KREDİNİN HEDEFİ NEDİR?

Faizlerin iyice yükseldiği ve buna bağlı olarak kredilerde durgunluk yaşandığı geçtiğimiz yıl çözüm arayışına giren TOBB, Oda ve Borsalar elini taşın altına koymuş, Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı. Hazine desteğiyle KGF aracılığıyla toplamda 681 Bin firmaya 234 Milyar TL kredi kullanım imkânı oluşturulmuş, teminat sıkıntısı çeken firmaların yarasına merhem olmuştu. Bununla birlikte benzer bir yöntemle de 5 Milyar TL’lik paket ile Nefes Kredisi olarak bir yılda 30 Bin KOBİ faydalandırılmıştı.

Bu yıl 7,5 Milyar TL olarak açıklanan bu paket ile;

 • KGF desteği ile teminat sıkıntısı çeken firmaların da faydalanmasını sağlayarak darboğazdan kurtulmasını sağlamak,
 • Ucuz finans kaynağı ve masrafının 51 TL’yi geçmemesiyle KOBİ üzerindeki faiz yükünün azaltılması,
 • 18 Ay vadeli ve sadece faizi ödemek kaydıyla 6 ay geri ödemesiz olmasıyla finansal döngünün rahatlatılması,
 • Sistemin prosedür azlığından aynı gün kredinin kullandırılabilmesi ile anlık ihtiyaçlara çözüm olması,
 • KOBİ’lerin ayakta kalmasına destek olarak üretim ve istihdamına katkı sağlaması,
 • Türkiye’nin Millî Mücadelesi olan kalkınma hamlesine destek sağlayan KOBİ’leri güçlü ekonomik yapıya kavuşturulması amaçlanmaktadır.

Nefes Kredisi ile Türkiye ekonomisinin %7’lik büyümesini sürdürmek için yapılacak yatırımlara ivme kazandıracağı ve bu kapsamda 70 Bin KOBİ’nin bu teşvikten yararlandırılması beklenmektedir.

Hükumetin teşvikleri bununla da bitmiyor,

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın törenle açılış konuşmalarını yaptığı 23 projeyle 19 firmaya toplamda yatırım değeri 135 Milyar TL olan Proje Bazlı Teşvik sistemi ile devlet desteği sağlanacaktır. Bu teşvik ile cari açıkta 19 Milyar USD’lik iyileşme sağlanacağı öngörülmekle birlikte bu teşvik ile Malatya’da ATAYURT firması ile Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (Ingot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi) alanında en az 1.590 ilave istihdam sağlanacak toplamda 1 Milyar 379 Milyon TL yatırım bedelli bir fabrika da kuruluyor. Memleketimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Mustafa ŞARLAK
SMMM-Finans Uzmanı