Erken Emeklilik Sağlayan Ucuz Askerlik Borçlanması

0
995
Yılbaşına sayılı günler kala askerlik borçlanması yine gündemde yerini almış bulunmaktadır. Zira emeklilikte erkekler için askerlik borçlanması uygulanması büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Askerlik borçlanması emeklilikte bazen avantaj sağlamakta iken bazen de tam tersine dezavantaj sağlamaktadır.
Yılbaşı yaklaşınca hemen her gün okuyucularımızdan bu konuyla ilgili sorular gelmektedir. Askerlikle ilgili tüm tereddütlü hususları açıklığa kavuşturmak amacıyla bu yazıyı kaleme alma gereği duyduk.
Askerlik borçlanması cari asgari ücrete endekslendiğinden asgari ücret artışına bağlı olarak borçlanma maliyeti değişmektedir. Hâl böyle olunca yılbaşından önce SGK askerlik borçlanması yapanlar yılbaşından sonra asgari ücrette yapılan artış oranında daha ucuz maliyetle bu işi çözmektedir.
Askerlik borçlanması ne kadar?
01.01.2018 ila 31.12.2018 tarihleri arasında, Aylık kazanç alt sınırı: 2.029,50 TL’dir. Aylık kazanç üst sınırı ise: 15.221,40 TL’dir. Buna göre askerlik için SGK’ya borçlanılacak her bir gün için tahakkuk ettirilecek borç tutarının;
Alt sınırı: 67,65 TLx%32=21,65,
Üst sınırı: 507,38 TLx%32=162,36 TL, esas alınmaktadır. Askerlik borçlanması yapacak kişi bu rakamlar arasında yaptığı askerlik süresinin belirli bir bölümünü veya tamamını borçlanarak hizmet kazanabilmektedir.
2018/Aralık ayında bir yıllık askerlik borçlanması için ödenecek para tutarı en az 7 bin 794 TL’dir. 2018/Ocak ayına bırakılırsa asgari ücret artışı oranında bu rakam da artacaktır. Mesela %20’lik bir artış olursa bu rakam da aynı oranda artacaktır.
Borçlanma yapmaları faydalı olanlar
Askerlik yapmış olan herkesin bu görevde geçirdiği sürelerini SGK’dan borçlanma imkânı bulunuyor. Emeklilik başvurusundan önce olmak kaydıyla askerlik borçlanması, istenildiği zaman yapılabilir. Ancak askerlik borçlanması, her zaman avantaj sağlamayabilir. Yapılan her askerlik borçlanması daha erken emeklilik anlamına gelmiyor.
Askere gitmeden önce herhangi bir kurumdan (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) sigorta başlangıcı olanların yapacakları askerlik borçlanmasının emeklilik için gereken yaşı düşürmesi söz konusu değil.
Bu durumda yapılacak askerlik borçlanması sadece prim gün sayısını artıracak. Kişi askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmış ise sigorta yönünden işe girişi borçlandığı askerlik süresi kadar geriye gidiyor.
Özellikle 2000 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar için bu durum söz konusu. Böylece emeklilik için gereken yaş aşağı düşüyor ve daha erken emekli olmak söz konusu olabiliyor.
Daha erken emekli olamayanlar
Kişinin yeterli prim gün sayısı varsa ve askerlik borçlanması emeklilik yaşını düşürmüyorsa askerlik borçlanmasının emekliliğine pek faydası olmayacak. Bu durumda asgari ücret üzerinden askerlik borçlanması yapanlar, emeklilik aylıklarının artması bir yana düşmesine bile neden olabilir. Ancak özelikle 2000 yılı öncesi döneme ait olmak üzere daha yüksek prime esas kazanç üzerinden yapılacak borçlanmalar bazı durumlarda aylığın yükselmesine neden olabilir.
Tamamını  borçlanmak zorunlu değil
Askerlik borçlanmasında tüm askerlik süresi kadar borçlanma yapmak zorunlu değil. Gereken süre kadar askerlik borçlanması yapılabilir. Mesela 18 ay askerlik yapan bir kişi bu sürenin sadece 10 ayını, 8 ayını ya da dilediği kadarını borçlanabilir.
             ***
“AFFETMEK; kendinize bir armağandır. Çünkü sizi hür bırakır. Kendinizi soktuğunuz hapishaneden çıkmanızı sağlar.” Loise Hay
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
Emeklilik dilekçemi ne zaman vereyim?
“İsa Bey, benim emeklilik günüm 01.01.2019’da doluyor emeklilik dilekçemi ne zaman vermem gerekiyor?” Bekir Sağıroğlu 
Bekir Bey, 2019/Ocak ayında herhangi bir gün vermeniz yeterli. Değişen bir şey olmaz. Keza SSK ve Bağ-Kur sigortalılardan emeklilik aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki aydan itibaren aylık bağlanmaktadır.
3 çocuk erken emekli etmez
“İsa Bey, gazeteden cevapları takip edeceğim 09.10.1976 doğumluyum. 21.06.2001 tarihinde işe başladım. 657’ye tabi devlet memuruyum. 3 çocuğum var. Kaç yaşında emekli olurum?” Halide Arslan
Halide Hanım, çocuk borçlanması sigorta başlangıç tarihinizi geriye götürmediğinden emeklilik için gereken yaşınızı düşürmesi söz konusu değildir. Bu durumda yapılacak  borçlanma sadece prim gün sayısını artıracaktır. 58 yaşını ve 25 yıl (9.000 gün) memuriyet süresini tamamlayınca emekli olabilirsiniz.
Maaşım az bağlandı, ne yapayım?
“2018/Eylül ayında dilekçemi vermiştim. Ancak arkadaşlarımla aşağı yukarı aynı hizmet süresine sahibiz; ama SGK bana daha düşük maaş bağladı. Ne yapayım?”  Niyazi Çay
Niyazi Bey, SGK tarafından bağlanan aylığın miktarının yanlış hesaplandığını, az yatırıldığını düşünüyorsanız öncelikle SGK’nın emekli maaşı bağladığına dair gönderilen yazıyı esas alarak hareket etmeniz  gerekir. Bu yazıda belirtilen tarih ve sayı ilgili tutularak aylık bağlayan SGK Müdürlüğüne bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz.
         ***
“Egonun sebebi cehalettir. Çünkü; ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego.”  A. Einstein
22.12.2018 Türkiye Gazetesi